Menu
Tablet menu

Recept na PHOlievku, ktorá naozaj PHOmáha Featured

Dnes sa s vami podelím o jeden recept, ktorý vlastne nie je ani recept, ale skôr návod. S vietnamskou polievkou Phó je to totiž podobné, ako s ramenom (polievkou ramen, aby bolo jasno). Každý ju robí inak a najlepšia bude vtedy, keď ju uvaríte tak, ako to cítite. Nicméně sú tu veci, ktoré by ste pri jej varení mali dodržať a tie vám teraz poviem. Ak budete chcieť nejaký tuning, je to vo vašej réžii. 

 

Upozorňujem, že miery sú len orientačné. Ja som varila v obrovskom 10 litrovom hrnci, menej sa to ani neoplatí.

Potrebujeme:

Aspoň 1kg hovädzích rebier alebo iných kostí s mäsom- určíte podľa množstva polievky

Kus zázvoru (asi dva palce)

Veľkú paličku dobrej škorice

Hviezdičku alebo dve badiánu

Kafírové listy (nepovinné)

Kosti dáme do hrnca, pridáme zázvor na plátky, korenie a dáme variť do studenej vody. Neopovážte sa na to použiť Kasiu, teda to, čo sa u nás vydáva za škoricu. Zájdite si do orientálneho obchodu (dnes sú všade) a investujte strategické euro do tej ozajstnej, ktorá vyzerá ako kôra stromu. Ono to totiž kôra stromu je. Ale vonia to úplne inak. Dala som aj sušené kafírové lístky, ale ak ich nemáte, nič sa nedeje.

Nechajte to celé pomaly zovrieť, ale fakt pozor, aby to nehodilo chochoľ- vývar by sa vám celý zakalil. Na chuť a celkovú funkčnosť vývaru to veľký vplyv nemá, ale nie je to vôbec pekné. Počas varenia zbierajte z hladiny vývaru penu a toto robte na moju pamiatku asi 4 hodiny. Kedysi som dávala aj cibuľu, ale až keď som ju tam raz zabudla dať, zistila som, že moje pho je lepšie bez nej.

Následne pridajte:

Plané mäso (toľko, koľko ho chcete mať nakrájané v polievke)

Nechajte ďalej variť do zmäknutia. Potom vývar dochuťte. Budete na to potrebovať iba dve veci:

Rybaciu omáčku

Limetkovú šťavu

Lejte to tam kým to nie je slané a mierne kyslé. Radšej najskôr menej, doliať sa dá vždy. Kamarát sa ma pýtal, čím nahradí rybaciu omáčku, keď nemá rád ryby. No, kuriatka moje, ničím. Rybacia omáčka nie je cítiť po rybách, je to vlastne chuť umami, ktorú tam potrebujeme. Soľ vám tento zážitok neposkytne ani keby sa veľmi snažila. 

V tejto chvíli by mal vývar chutiť ako PHO. Teda silný hovädzí, slaný po rybacej omáčke a mierne, naozaj mierne kyslý po limetke a zázvore. Teraz si pripravte iba veci na servírovanie:

Uvarené ryžové rezance

Uvarené mäso na tenké plátky

Jarnú cibuľku

Vňať koriandru

Rezance jednoducho uvarte v osolenej vode. Mäso vytiahnite z vývaru a nakrájajte na tenučko. Inak- niektorí fajnšmekri kupujú pravú sviečkovú, ktorú ešte surovú nakrájajú na tenké plátky (pomôžte si mrazničkou, stačí aby zamrzol povrch) a tie sa uvaria priamo v naservírovanej miske. Ja to robím tak, že kúpim napríklad kus slabiny, tú uvarím a už uvarenú nakrájam na plátky. Obzvlášť studené to ide parádne.

Do veľkej pollitrovej misky dajte slížiky, mäsko, nalejte vývar a posypte nakrájanou zelenou vegetáciou. Kto chce, pridá si čili alebo ešte trochu limetky. And that´s it.

A prečo Phó pomáha? Už veľakrát ma zachránilo v zdraví aj chorobe, teda najmä v tej chorobe. Jeho vôňu som schopná cítiť aj cez tie najhoršie nánosy histamínu v nose. Ten desaťlitrový hrniec som jedla tri dni, ale vždy som sa na polievočku tešila. Je to pre mňa jedno z jedál, ktoré sa nepreje. Ako chleba. Alebo pivo.

Ohodnoťte článok
(2 hlasov)
Viac v tejto kategórii: « Žaba v mixéri

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Jún 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Login or Register