Menu
Tablet menu

Dobré rožky prichádzajú náhodou (recept na rugelach)

rugelach

Máte v repertoári recept, pri ktorom sa sami seba pýtate, že ako ste bez toho mohli žiť doteraz? Ja mám a hneď niekoľko. Najnovším prírastkom je rugelach.

Keď som sa vrátila z výletu do Izreala a Egypta, narazila som na  článok o jedlách, ktoré treba v Izreali skúsiť. Keďže sme tam strávili jeden a pol dňa, nestihli sme ochutnať všetko, no miesto v harmonograme aj v brušku sa ušlo pre falafel, shawarmu, jeruzalemský sezamový bagel aj pre schnitzel (prinesený Židmi na blízky východ zo strednej Európy. Pred rízkami neujdeš, bejby).

No ale k veci- v zozname je aj rugelach. Ten som neochutnávala, ale vedela som, kde hľadať recept. Totiž pred dovolenkou som naň narazila u Flo na jej stránkach. Osud jednoducho chcel, aby som ochutnala rugelach. A musím uznať, že to bol jeden z jeho naj nápadov. Upečte si ho aj vy a garantujem vám, nabudúce budete musieť zdvojnásobiť dávku, pretože vylížete pekáč dosucha.

Potrebujeme:

150g mäkkého syra- mne sa osvedčil Président svieži, alebo Lučina

150g masla

150g polohrubej múky

štipku soli

Na náplň: Jahodový alebo malinový džem, posekané orechy, mak, čokoládu

Vajce na potretie

Cesto na rugelach je nenormálne jednoduché, stačí si zapamätať pomer 1:1:1. Omnoho dôležitejšie je to,čo s cestom urobíme.

Mne sa osvedčilo dať maslo na pol hodiny do mrazničky a potom ho nastrúhať na hrubom strúhadle. Také postrúhané jemne zmiešame s múkou, len tak, aby sa slížiky masla obalili v múke. Nemačkáme to, len to jemne prehrabneme rukou. Do toho dáme soľ a mäkký syr. Zapneme ručný elektrický šľahač s metlami a na vyššej rýchlosti začneme šľahať. Keď cesto začne ísť ťažko a pripomína kopu mrveničky, prestaňte. Toto je kľúčový okamih. Ak budeme cesto ďalej hnietiť a snažiť sa o jeho hladkosť, nebude to ono. Na konci vám poviem, prečo.

Cesto len splacnite do gule a dajte do chladničky zabalené vo fólii alebo mikroténovom vrecku. Nechajte to tam aspoň hodinu, ale pokojne aj cez noc.

Pred pečením s nachystajte plech a rúru vyhriatu na 180 stupňov.

Vychladené a odpočinuté cesto rozdeľte na dve rovnaké pologule a tie vyvaľkajte na kolesá s priemerom asi 25 cm. Hrúbka cesta by mala byť asi 2-3 mm a väčšie koleso sa vám asi aj tak nepodarí. Okraje budete mať škaredé ale to nič, nebude ich vidno. Koleso natrite džemom a posypte orechami (lieskovými alebo vlašskými) a makom, alebo strúhanou čokoládou. V každom prípade budete mať v rožkoch tri plnky naraz. Nedávajte tam toho veľa a snažte sa to nenapatlať až do stredu. Asi takto:

Koliesko potom rozkrájajte na také trojuholníčky. Ja to krájam na osem dielov ako pizzu, ale pokojne aj na viac- rožtekov bude viac a budú menšie. To záleží na vkuse a chuti. Trojuholník rolujte od kraja smerom k cípu tak, aby vám vznikol chutný rožtek. Poukladajte na plech, pomažte vajcami a pečte asi 20 minút na 180 kým nebudú krásne zlaté a chrumkavé.

No a teraz k tomu hnieteniu. Hotové rožteky majú až drobivú konzistenciu, cesto je akoby lístkové a krásne sa vrství. To sa však dosiahne len lajdáckym miešaním. Takže sa príliš nesnažte.

Ohodnoťte článok
(2 hlasov)

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Login or Register