Menu
Tablet menu

Špagety so syrom, po rímsky

Ja viem, znie to ako gastropeklo. Ale nie sú špagety so syrom ako špagety so syrom.

Uvariť nejaké tesco value špagety a švacnúť na to strúhanú tehlu peklom určite je. Ale urobiť kvalitnú pastu s parmezánom a čiernym korením, ako to robia v Ríme, je totálna pecka. Hovorí sa tomu Cacio e Pepe. Tento recept ma vytrhol z pazúrov hladu už neraz. Cestoviny, korenie a parmezán mám doma stále a vy určite tiež. Ak nie, hanbite sa a keď skončíte utekajte na nákup. 

Cacio e Pepe

Na 2 porcie

200 gramov dlhých cestovín- špagety, linguini- to sú tie na obrázku, bucatini

Asi 3 lyžice masla

1 šálku (250ml) strúhaného parmezánu. Môžeme pridať aj napríklad čedar alebo pecorino

čerstvo podrvené čierne korenie (nie mleté- potrebujeme väčšie kúsky)

Do veľkého hrnca dajte vrieť vodu. Keď zovrie, osoľte ju a dajte variť cestoviny. Varte ich naozaj al dente, alebo menej. Ešte ich budeme ohrievať v omáčke a tam sa dovaria. Keď sú hotové, oceďte ich a popritom odložte asi šálku vody z cestovín.

Do veľkej panvice (takej aby sa tam zmestili všetky špagety) dajte rozpustiť dve tretiny masla a pridajte korenie. Asi pol minúty posmažte a pridajte malú naberačku vody z cestovín. Pridajte cestoviny, zvyšné maslo a syr. Pod panvicou stále kúrte a cestoviny miešajte. Ako správne tušíte, s cestovinami sa deje to, čo robíme s risottom v záverečnej fáze. Zo syra a masla sa vytvorí omáčka, ktorá obalí cestoviny.

Ak sa vám to zdá suché, pridajte ešte trochu vody z cestovín. Pamätajte, že kým sa to celé dostane na tanier, veľa vody sa vyparí. Cestoviny by nemali stáť po členky vo vode, ale nemali by byť ani suché. Ak sú, syr sa bude lepiť o dno panvice a to nechceme, lebo to potom nejde dole, čo je škoda. Na dne panvice by mala byť tenká súvislá vrstva vody, vtedy je to ideálne. Asi takto.

Ohodnoťte článok
(2 hlasov)

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Jún 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Login or Register