Menu
Tablet menu

Bôčik Wolowitzovej mamky Featured

Moje spomenky na bôčik...ako začať. Pamätám si, že to vždy bolo mastné, nežuvateľné, zelené od cesnaku a celkovo také oničom jedlo. Ale ako som sa veľakrát presvedčila, nie sú zlé jedlá, len zle uvarené. Bôčik som dokázala zjesť iba ako studený. Potom sme ho začali grilovať nakrájaný na plátky a bol o niečo lepší. Ale úplne TOP bôčik som si musela urobiť až sama.

Ak pozeráte seriál Big Bang Theory, viete, že špecialitou Wolowitzovej mamky je pečený bravčový bôčik. Hej, sú Židia. A čo. Jedia bravčo. Lebo bravčo je proste super. Wolowitzova mamka vie bôčik urobiť tak, že sa až rozpadáva. Rozhodla som sa, že aj ja chcem taký bôčik.

Fígeľ je v tom, že bôčik je mastný a tak sa k nemu treba správať. Nevysuší ho ani dlhé pečenie a to je dobre. Dlhé a pomalé pečenie je to, čo potrebujeme. Korenie je už len na vás. Ten na fotke je posypaný čínskym korením piatich vôní. Základ je však takýto:

500g bôčika

Ak ho máte viac, snažte sa ho rozkúskovať na približne rovnaké časti. Každá z nich by však mala mať aspoň 300g. Vyberte pekne prerastený kúsok a ak má kožu, odrežte ju.

3 lyžice cukru

3 lyžice soli

Toto množstvo je na pol kila, takže si vypočítajte, koľko budete potrebvať na váš kúsok svine.

Korenie podľa ľúbosti. Moje vyskúšané sú: korenie piatich vôní, fenikel s údenou paprikou, africké braai (kúpená zmes- vynechajte soľ)

Povrch bôčika ozdobne narežte tak 2 mm hlboko a do mäsa vmasírujte soľ a cukor. Ak chcete, pridajte koreniny, ale nie je to vôbec potrebné, bôčik je fasa aj v základnej výbave. Odložte to do chladničky. Najmenej na 6 hodín, ideálne cez noc. 

Rúru vypeckujte na 230 a bôčik dajte na pekáč. Nepodlievame, nič. Šup s tým do trúby. Na 230 pečieme hodinu. Ak je po hodine v pekáči veľa vody, zlejeme ju a mäso dopečieme pri 120 stupňoch ďalšiu hodinu. Ak je väčší kúsok, dlhšie.

Bôčik bude nadýchaný a mäkký, až tak, že sa teplý zle krája. Trpezlivosť bôčik prináša a tak pred servírovaním chvíľu vydržte a nekrájajte to také horúce.

My sme k tomu jedli našu pani brokolicu a ryžu. 

Ohodnoťte článok
(2 hlasov)

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Jún 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Login or Register