Menu
Tablet menu

Dokonalý rezeň bez lepku, tuku a bordelu

Toto nie je recept, ale skôr návod. Na túto fintu som prišla, keď som potrebovala urobiť milióny rezňov na obed do práce. Predstava hektolitra zbytočného oleja mi však zhnusila celý obed už vopred. Potom som si ale spomenula na jeden recept na rezne z rúry. Prvý pokus nevyšiel vôbec dobre, ale ako to už u mňa býva, prijala som to ako výzvu a doviedla recept do bodu, kedy z neho vychádzajú rezníky chrumkavé, šťavnaté, zdravé a ňuňu.

 

1. Pripravte si kuracie plátky

Nie, z bravčového to nejde. Treba ho piecť dlho a to spôsobí, že z rúry nevytiahneme rezne, ale vlnitú lepenku v trojobale. Preto potrebujeme mäso, ktoré je hotové rýchlo, inak by sa vysušilo. Možno by to fungovalo s panenkou, ale až taký hedonista nie som, aby som to skúšala. Kuracie stehná a prsia treba vykostiť, vyklepať a posoliť, aby sa rýchlo prepiekli. To je tajomstvo úspechu.

2. Obálka rezňa

Ja obaľujem systémom múka-vajce-strúhanka z corn flakes. Bezlepkáči použijú namiesto múky škrob alebo bezlepkovú múku. Dôležité je, aby vrchnú vrstvu tvorili rozmixované kukuričné lupienky. Strúhanka to kazí, sorry. Vďaka kukurici budú rezne chrumkavé aj na druhý deň a po ohriatí. A to je niečo, čo nedokáže žiadna iná strúhanka.

Ak obaľujete hrubšie kuracie stehná, radšej dajte dve vrstvy vajec a strúhanky, aby nevytiekla šťava.

3. Šup do rúry

Rúra musí byť rozhorúčená na maximálnu teplotu, u mňa 250 stupňov plus horúci vzduch. Rezne poukladajte na plech s pečiacim papierom, pokojne aj natesno-zmenšia sa. Do misky si pripravte trochu oleja a mašľovačku. To je také to z jednej strany chlpaté, čím sa obvykle mažú koláče. Niekto to má z pierok, niekto (aj ja) zo silikónu.

Rezne pomašlujte olejom. Vôbec nevadí, že je to fľakaté! Strúhanka z cornflakesov má schopnosť rozptýliť olej po celej ploche rezňa. S olejom to nepreháňajte. Ja spotrebujem na kilo rezňov asi pol deci až deci oleja.

4. Pečenie

Rezne pečieme v rúre na plný knedlík, takže na ne dávame pozor. Asi po piatich minútach ich pootáčame a necháme ich zozlatnúť aj z druhej strany. Tenšie rezne sa budú piecť kratšie, hrubšie budú mať lepšiu výdrž. Výhoda je, že na rozdiel od koláčov sa rovnako upečú menšie a väčšie rezne naraz. Podstatná je hrúbka, od nej závisí dĺžka pobytu v trúbe. Rezne skrátka musíme pozorovať, či už majú tú správnu farbu. Na záver tohto dvojzmyselného odstavca iba skonštatujem, aby ste sa neriadili časom, ale úrovňou osmaženia. Čím kratšie sa pečú, tým lepšie.

Nejaké tipy na záver

Takéto rezníčky sú veľmi chutné a navyše rýchle. Netreba pri nich stáť pol dňa, nie je po nich smradu v celej chalupe a hlavne netreba vyhadzovať toľko oleja. Sú dobré aj na druhý deň, no mne osobne sa viac osvedčilo dať do chladničky surové obalené rezne a v príhodnú chvíľu ich pomazať olejom a šupnúť do žeravej rúry.

Ohodnoťte článok
(7 hlasov)

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Jún 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Login or Register