Menu
Tablet menu

Practe sa aj s vašou Morca-Dellou Featured

Možno ste zachytili jednu z najzávažnejších káuz tohto leta, totiž kauzu Morca-Della. Pre tých, čo nevedia, skrátim to: Tatrakon začal túto brečku baliť do konzerv s očkom, tie sú o 30% drahšie. kaufland také drahé konzervy nechcel a tak ich už nebude predávať. The end.

Ministerstvo sa hneď rozohnilo, že takto úbohí slovenskí dodávatelia prichádzajú o kšeft a akí sú oproti reťazcom chudáci. Aby bolo jasné, ja sama som prudko za to, aby sme kupovali a podporovali slovenské jedlo. Ale kauza Morca-Della je ten najdebilnejší príklad ublíženého slovenského výrobcu potravín. „Aj kvôli takýmto prípadom prichádzajú slovenskí výrobcovia o odbyt a spotrebitelia o slovenské výrobky,“ píše na svojej stránke ministerstvo a ja len dodám, že môžeme ďakovať celému Kauflandu, že nás tej ohavnosti menom Morca-Della zbavil a že sa na to nemusíme pozerať.

 

Nikto ma nenúti Morca-Dellu (ďalej iba MD, hnus alebo blaf) kupovať a ani to nerobím. Ale keď sa potravinári, počnúc PKS a ministerstvom končiac bijú do pŕs, aké máme super kvalitné a dobré potraviny, spomeniem si na tento grc. Slovák si v dobrej viere kúpi slovenskú zmes na špagety a pritom sa ani necíti podvedený, ako by sa po správnosti mal. Vysvetlím.

Čo podľa vás obsahuje MD?

Myslíte si, že je tam mäso a syr? Zle. Je tam totoVoda, Paradajkový pretlak, Smotana, Sója 8%, Cibuľa, Kukurično-ryžová múka, Bravčové mäso 4,5%, Cukor, Repkový olej, Jedlá soľ, Zmes korenín v rôznom pomere, Syrová aróma.

Hoci sa táto ľúbezná konzerva pýši zložením bez éčiek, nijako jej to nepridáva na kvalite. MD si kúpi iba nevedomý chudák alebo spomienkový optimista (a vezme si ju do Chorvátska). Morca-Della je výrobok s tradíciou a ak takto kedysi vyzerali omáčky na špagety, skutočne nechápem, čo na nich bolo také úžasné kedysi, keď dnes by to ani pes nežral. Sóje je tam viac ako mäsa, namiesto rajčín je tam pretlak. Syr zastupuje syrová aróma (a to akože nie je éčko?).

Zmiznúť z regálov by si zaslúžili aj iné slovenské pseudopotraviny. Aj vy určite jete oplátky s (veľmi neslovenským) palmovým olejom, paštétu bez mäsa a párky tvorené separátom. Veľmi dobre viete, ktoré mám na mysli.

Za seba hovorím, že si tiež rada vyberiem slovenské potraviny- teda ovocie, zeleninu, múku, zemiaky, mäso a syry. Polotovarom sa zámerne vyhýbam, lebo tie stoja za hovno a tie slovenské nestoja ani len za to hovno. Morca-Della patrí do koša už po zídení z výrobnej linky a neexistuje žiadny dobrý dôvod, prečo si ju kupovať. Nech si ju kupujú hejslováci, ktorí sú hrdí aj na väčšie hovadiny ako sójová brečka na špagety.

Krok Kauflandu, teda nepredávať tú konzervu, úplne schvaľujem a podporujem. Hnusný výrobok za premrštenú cenu jednoducho nemá na trhu čo robiť. Aj keby ho sám Ľudovít Štúr po večeroch pri ohníku varil.

Ohodnoťte článok
(21 hlasov)

1 komentár

  • Veronika

    Perfektne napísaný článok o tom, či mi dlho leží na srdci :) Podporovať lokálnych výrobcov je super, ale na druhej strane je potrebné čítať aj zloženie a kupovať si kvalitné výrobky a keď sa spoja tieto dve veci dokopy, vtedy je nakupovanie radosť :) žiaľ je to len niekedy :D

    Report
    napísal Veronika Comment Link

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Login or Register