Menu
Tablet menu

15-minútový plagiát? Featured

Ja viem. Dlho som sa neozvala. Ale to napravíme. Nemôžem sa totiž dívať na to, čo sa mi páči a zároveň to neznášam.

Vážne som nechcela Gaba Kocáka a už Vôbec nie Jeffa Minaříka urážať alebo buzerovať za to, že vytvorili možno najlepšiu kuchársku reláciu, aká sa tu kedy vysielala. Ale nemôžem inak. Ak niekto bez okolkov niečo kopíruje, jednoducho sa mi to nepáči a už vonkoncom neznesiem, keď sa to ešte robí aj zle a úplne okato. A keď to ešte robia takí profíci, je vymalováno.

Poďme sa najprv pozrieť na tie pozitíva a dôvody, prečo sa mi 15 minútový kuchár páči. Som šťastná, že na Slovensko dorazilo 21. storočie a v televízii nevaria celebrity, ale niekto, kto sa tomu fakt rozumie a varením sa dokonca živí (pozdravujem Kamilu Magálovú a Joža Pročka). Môžeme nohy bozkávať všetkým kulinárskym božstvám za to, že nám v telke varí (sexi) profesionálny kuchár. Mohli sme dopadnúť ako naši bratia Česi, ktorí sa musia (s výnimkou Polhreicha) dívať na Láďu Hrušku a jeho vysmážané kuracie predkožtičky, ktoré sa na Nove strieda s tou spisovateľkou s poľským menom. Keby aspoň varila tak dobre ako píše. Díky za každého nového Kocáka, žiada sa človeku povedať. Relácia s Gabom je naozaj vizuálny klenot, recepty sú výborné a dokonca si trúfam tvrdiť, že to má gule. Dobre sa na to pozerá, dobre sa to počúva, je to celé pekné a opakujem, sexi. Až tak sexi, že kuchár dostáva orgazmus pri všetkom od zázvoru až po šľahač (ale zase, ako sa vraví, everything is a dildo, if you are brave enough).

Len sa neviem zbaviť pocitu, že som to už niekde videla. A nie hocikde. Pustite si video od Jamieho Olivera a bude vám to jasné. Poprosím ukážku (pod článkom je video): 

 

No. A teraz si pusťte niečo z tohto.

Vidíte dobre, samozrejme. Úplne rovnaké kochlíky, rovnaká zvučka, rovnaký layout, efekty. Ešte aj kockovaná košeľa (Jaro Slávik by iste napísal lepší hejt ako ja, ale musíte sa uspokojiť s týmto). Ako zhrnul môj kolega Matej, je to ako keď v Bratislave ochutnáte tú najlepšiu pizzu, akú ste kedy mali. A potom zájdete do Neapola a zistíte, že tá na Slovensku bola len horšia napodobenina. Presne tieto pocity mám pri 15- minútovom kuchárovi. Je to tá najlepšia kuchárska šou, aká u nás kedy bola. Ale nemá tú pridanú hodnotu, ako tá pôvodná.

Totiž Jamie urobil svoju 15 a 30 minútovú šou pre ľudí, ktorí nestíhajú a napriek tomu sa chcú dobre najesť. Čo je celkom výzva, pretože normáleho človeka obvykle napadne, že za 15 minút si akurát natrie chleba a k nemu rajčinu vcelku.

Jamie dokáže za 15 minút spraviť polievku, šalát a zapekané zemiaky, Gabo len tak tak stíha dezert z kupovaného muesli. A v tom to je. Keď som pozerala Jamieho reláciu, všimla som si, ako pracuje s časom, čo treba dať variť ako prvé a čo si nechať nakoniec, aby ste to všetko mali pripravené včas. Už len ten začiatok, keď zapne rýchlovarnú kanvicu a sporák a prichystá si všetko, čo potrebuje, aby to mal poruke. "Moje triky vám ušetria čas, blabla. " Tak určite. Kde teda sú? Že som sa dozvedela, ako nevysušiť fašírky a ako vybrať zemiaky? Ako mi štúdium varných typov ušetrí čas, keď všetko mám krájať v ruke a šľahať ručne? Gabo má v kuchyni Kitchen Aid, ktorý by som si hneď adoptovala, pretože viem, že u mňa by mal aspoň čo robiť. Jamie dáva všetko do robota a do mixéru, nešúpe cesnak a celkovo mu to ide tak nejako od ruky. Gabo sa ujúka nad fantastickými vôňami a jasá nad tým, ako všetko vyzerá fantasticky a vyzýva ma, aby som sa na to pozrela. Za 15 minút asi tridsaťkrát. Za mňa tri predstierané orgazmy z desiatich.

Takže a záver, ešte pred bonusom, pár dobre mienených rád pre Gaba a Jeffa:

- Gabo, doprdele buď sám sebou a nehraj sa na niečo, čo nie si. Ja mať tvoj ksicht, hlas a talent, nemusím hrať a predstierať vôbec nič.

- Keď už niekoho pajcujeme, aspoň sa tvárime, že to nerobíme, takému profíkovi to musí byť jasné

- chcem vidieť viac fígľov a podvodíkov. Aj Jamie používa napríklad kupované lístkové cesto a už som videla, ako griloval uvarenú polentu. Ak je polotovar kvalitný, prečo to v mene rýchlosti nevyužiť? (skôr, než vystrelíte bodliny, čo je lepšie- párky s kečupom alebo 15 minútový shepherd´s pie?)

- keď používaš bylinky a korenie, tak chcem vedieť, prečo- že mäta a rasca sú super na trávenie, wasabi a chili sú antiseptické a že citrusy ochladzujú.

- chcem vidieť efektívny time management. Že je šalát hotový za 15 minút viem aj sama. Ale chcem vidieť, ako zvládnuť za 15 minút hlavné jedlo s prílohou a dezertom.

- Využívaj ten famózny hráškovo zelený Kitchen Aid, krváca mi srdce keď ho tam vidím zaparkovaný.

A ako bonus si môžete vytlačiť GK Bingo a najbližšiu nedeľu si ho zahrať. Alebo si zahrajte drinking game. Za každé wow si hrknite zajden. Za každý východniarsky výraz dva.

B I N G O
WOW Pozri nádhera fantázia úžasné
fantastické bomba mmmmmm Pozri úplne easy
mňam zdravé aha WOW pozri
tá vôňa WOW tá chuť neskutočné nádhera
Pozri aha simple mňam uuuu
Ohodnoťte článok
(9 hlasov)

Média

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Login or Register