Menu
Tablet menu

Vege-hejt Featured

Nebojte sa, nejdeme kydať na vegetariánov. Konieckoncov, ja tiež občas varím jedlá bez mäsa. Tento týždeň sme v práci mali už dvakrát mäso (nosím občas do obedy pre celý ensemble) a dnes si dokonca Admin číslo dva ufňukol, že už by som mohla doniesť aj niečo vegetariánske. Raz darmo, ako človek zistí, že vegetariánstvo nezačína jednou surovou mrkvou na obed a nekončí sa vyprážaným syrom, nejako sa mu flákota zunuje. 

Lenže ak človek vysadí živočíšne bielkoviny, železo a tuky, ktoré mäso obsahuje, musí tieto látky nejako nahradiť. Zároveň musí prijímať oveľa viac iných živín, aby nebol v kuse hladný ako pes. A musí jesť pestrú stravu, pretože môže skončiť v nemocnici. My sa teraz ale nebudeme zaoberať vegetariánskymi zásadami, pretože sama nemám také vedomosti, aby som tu niekoho poučovala. Čo ale viem, je to, ako by sa to rozhodne robiť nemalo. Tak si ideme pošmakovať :)

Hrajme sa na mäso

Snaha spotvoriť nejaké klasické jedlo do vegetariánskej podoby už nejednu gazdinú odsúdila na zjedenie takéhoto skvostného pokrmu osamote v priebehu troch dní, kedy to už ani ten Punťa nežral. Nahrádzať mäso sójovým polystyrénom je totiž najčastejšia chyba, ktorej sa samozvaní bylinožravci dopúšťajú v domnienke, že svoju mäsožravú rodinu obrátia na svoju vieru. Pravda, obvykle to dopadne presne naopak a rodina sa vo svojom mäsožravom presvedčení utvrdí ešte viac. Nečudo, keď to dopadne takto:

 

Vegesivečková od medveďov mi zdvihla tlak už len pri pohľade na tú galibu. Z tohto by asi aj Bukovskému vlasy na hlave vyrašili a od hrôzy sa v pozor postavili. Podstatou je sójové mäso, múka, šľahačka a knedľa. Korunu tomu nasadí bujón z kocky, v ktorom to celé vyčvachceme, obalíme v cestíčku a vypražíme. Podávame s kardiostimulátorom a kvapkou digitalisu. "Jemná zeleninová, sladko slano kyslá omáčka a mäkké plátky sóje potešia mnohých vegetariánov." Mäkký plátok sóje nepoteší nikoho, akurát tak tvoju zdravotnú poisťovňu, ty slanokyslá omáčka! Prečo sa silou-mocou musíme tváriť, že máme na tanieri mäso, alebo aspoň nejakú jeho náhradu? Pekne to zhrnula Pakočka, keď frflala, že na Českých levoch bol síce vegánsky raut, ale všetko bolo akože kreveta, akože rezeň a akože soté. Navyše všetko bolo posvätené jedno, dvoj či trojobalom, čím sa dostávame k druhej najväčšej chybe:

Šmakuláda

Myslieť si, že sa priberá z mäsa, a nie z toho, ako je pripravené- teda z vysmaženej strúhanky, cestíčka a podobne, je rovnako debilné, ako veriť v nepoškvrnené počatie. Preto si veľa pseudovegetariánov myslí, že keď si dajú na obed vysmážaný syr, všetko je OK, lebo však mäso nejedli. Takže sme ušetrili kalórie, tak si dáme ešte hranolky, tatarku a tri deci kofoly. Akože to si ešte niekto fakt myslí, že z toho schudne? Alebo spraví niečo pre svoje telo?

Vyprážané tofu je ďalším takým príkladom. Keď sa chcete hodiť na vegetariánstvo, musíte zabudnúť na to, ako ste pripravovali mäso, trochu zapátrať po receptoch a hlavne sa naučiť pripravovať zelenú zeleninu. Babičkina kuchárka vám bohužiaľ v takejto chvíli bude nápomocná ako mŕtvemu kabát. Miro Veselý má na svojich stránkach rady na chudnutie, ktoré nie sú úplne odveci, ale v tomto prípade teda pekne nasral do huby- ako obed, či večeru odporúča smažené tofu a k tomu hromadu šalátu. Takéto jedlo vám v tele spôsobí dve veci:

- ak ste zrovna na diéte, zo smaženého vám bude neuveriteľne ťažko. Ale nebojte, bude to trvať len pár minút.

- Pretože zvyšok tých troch hodín, po ktorých si máte dať ďalšie jedlo, sa budete zmietať v kŕčoch od hladu a modliť sa, aby vám počas jazdy na bicykli vletela do úst mucha, pretože telo si bude zúfalo pýtať proteíny.

Hromada šalátu má síce veľa vlákniny, ktorá zasýti, ale zabíja to to smažené tofu. Smaženie zvyšuje glykemický index=rýchlo sa strávi=rýchlo vyhladnete. Čo je pri tofu, ako zdroji bielkoviny, celkom prúser. Telo totiž potrebuje všetky živiny, čo nás privádza k tretiemu bodu:

Hladovka

Veľa tiežvegetariánov a tiežvegánov, ktorí si namiesto "normálneho jedla" (rozumej rožky a tresku, guláš a pod.) naordinovali denne surovú stravu, kopu zeleniny a ovocia, hladujú a je im zle. Výsledkom často býva, že ich takýto štýl stravovania privedie do nemocnice. Tí rozhľadení a vzdelaní vegetariáni, vegáni a vitariáni totiž väčšinou vedia (resp. mali by), ako dodať telu tie látky, o ktoré vysadením mäsa prišli. To zahŕňa najmä orechy, strukoviny a semienka, lenže ako som bola párkrát svedkom,  jedna nastrúhaná mrkva s ananásom na obed nestačí. A a ak to na večer zabijete šalátovými listami bez dressingu, ráno sa zobudíte s pocitom, že ste v noci napílili dvesto kubíkov kalamitného dreva manikúrovými nožničkami a ručne ste ho nakladali na lanovku vo výške 10 metrov. Telo totiž nedostane energiu, aby mohlo normálne fungovať. 

Takže na záver: Nikto vás nenúti jesť mäso, ale skôr, ako sa do bezmäsitej diéty pustíte, niečo si o tom naštudujte. Ak idete do Tatier, tiež nejdete v šlapkách (teda pokiaľ nie ste Čech), tak si do žalúdka netlačte to, čo vás ničí. Osobne odporúčam začať s indickou kuchyňou- väčšina Indov mäso neje, pretože kravy sú posvätné a svine zase špinavé, takže ich kuchyňa si musela stovky rokov vystačiť iba so zeleninou a strukovinami. A vieme, že indické jedlá patria medzi najlahodnejšie. Potom sa môžeme presunúť do arabskej, či ázijskej kuchyne. 

A vlastne, nemusíme chodiť ďaleko. Mrknite šítok Vegetariánske- aj u mňa nájdete bezmäsité recepty, ale najmä inšpiráciu, ako si poradiť aj bez mäsa. Zvlášť odporúčam pred výplatou. 

 

Ohodnoťte článok
(13 hlasov)
Viac v tejto kategórii: « Arabská hostina Hot Wings »

4 komentáre(ov)

 • viktorka

  poznám skutočných vegetariánov, ktorí by podobné "vegetariánske" jedlá do úst nedali. Vegetariánstvo je filozofia, štýl života. Určite to nie je príprava jedál aká sa vidí na Slovensku. Múka, múka, múka, vyprážanie,zalievanie ťažkými omáčkami. Luvat edere. V týchto prípadoch platí Es quod es.
  Prečítala som si duskusiu pod zalinkovaným článkom . Na Slovensku je to asi tak. Kritika nesmie byť.

  Report
  napísal viktorka Comment Link
 • iva

  a toto sa tvarilo vlastne chcelo sa tvarit ako vtipny clanok, (nedalo mi ani len napisat slovo akoze odborny) , fuha a tie skolacke a bradate prirovnania to co chce byt?! No ked varite tak zle ako pisete, tak to je konecna

  Report
  napísal iva Comment Link
 • Janka Wirdzeková

  Fakticky bieda. A to nie som vegetarián, ani recepto-bloger ba ani nesledujem recepty v slovenských televíziách. Toľko nestrávenej pichľavosti. Čože bolo v poslednom obede?

  Report
  napísal Janka Wirdzeková Comment Link
 • petra

  och moja zlata...ty vies o vegetarianstve "pisat" skutocne objektivne...smutne...som rada ze sa najdu aj foodblogers ktori jedlu rozumeju...

  Report
  napísal petra Comment Link

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Login or Register