Menu
Tablet menu

Aus Österreich Featured

Do Rakúska sa obvykle chodí za účelom lyžovania, či návštevy vianočných trhov vo Viedni. My, petržalskí rezidenti tam chodíme aj na potraviny, pretože Hainburg a priehrštie jeho supermarketov je vzdialené približne rovnako, ako miestne Tesco. Hoci kvalita a cena je neporovnateľná, a v tomto prípade hrá do karát Hainburgu. Takže ak máte možnosť, choďte sa tam pozrieť aj vy. A ak to máte trochu ďalej, tak toť z mojej skúsenosti pár tipov, čo rozhodne neobísť a neprehnať sa len tak.

Tip č. 1: Konzervované potraviny

Viem, stále vám otrepávam o hlavu, že je lepšie jesť čerstvé veci. ALE. Niektoré potraviny konzervovaním získavajú na hodnote a dokonca sa inak ani jesť nedajú- spomeňte si na ančovičky, či kapary. V Rakúsku sa napríklad oplatí kúpiť pelati- lúpané paradajky. Tie čerstvé (a.k.a umelohmotné atrapy) sú nanič. Tie konzervované sú omnoho sladšie. Nemusíte mať výčitky. Pelati používajú aj tí najlepší šéfkuchári práve kvôli ich chuti. A v neposlednom rade aj kvôli pohodlnosti. Nebojte sa v Rakúsku značky Clever, nie je to taký pagrc ako u nás. Rajčiny sú veľmi dobré a stoja 39 centov!

Cícer- vrchná konzerva má 300 a dolná 800 gramov a obe stoja 79 centov :) Vzhľadom na to, že nemusíte kupovať suchý cícer po 3e/kilo a ešte k tomu ho chystať deň vopred, aby napučal, je do dobrý business. Cez víkend robím falafel, a vďaka tomu, že nemusím variť cícer, mi ostal čas aj na výrobu tureckých žemlí. Wish me luck.

Buráky som kúpila otcovi, takže keď ich na ňom otestujem, podám report. Vzhľadom na to, že ich ľudia brali ako teplé rožky usudzujem, že asi budú lepšie než tie zatuchnuté semiačka z Lidlu. Polkilová konzerva na obrázku stála neuveriteľné jedno euro.

Tip č. 2: Zahraničné potraviny

To, čo u nás zháňate pol dňa, aby ste to napokon objednali online, alebo za to zaplatili sumu, za ktorú by sa nehanbil ani nástenkár ministerstva dopravy, to v Rakúsku zoženiete úplne bežne a za primeranú cenu. Či už ide o syry ako Mozzarella di Buffala campana, švajčiarsky gruyére alebo parmiggiano reggiano - je tu všetko. Odporúčam Hofer. V Bille zase majú kútik s exotickým tovarom, odkiaľ pochádza napríklad veľký cícer na fotke vyššie, alebo ryža carnaroli na fotke nižšie.

Kilo ryže na risotto stojí niečo vyše dvoch eur (už som o tom písala), cícer 79 centov, byvolia mozzarella 150 (!) gramov za 1,60 eur a Gruyére a parmezán asi za 4-5 eur/kus. Takéto syry ale človek nepotrebuje kupovať každý deň.

Nájdete tu hummus, wasabi, korenie, morské riasy...na čo si len spomeniete. A spoľahnite sa na to, že to bude lacnejšie a neporovnateľne chutnejšie, pretože Rakúšania na rozdiel od slovače tieto potraviny poznajú a kupujú. U nás tak činí iba hŕstka nafučaných foodies (vrátane mňa a mojej pravej ruky, admina č. 2)

Tip č. 3: Vajcia a mliečne výrobky

Na obrázku vidíte vajcia z voľného výbehu, veľkosť L. Bežná cena 1,50. Oproti klietkovým pingpongovým loptičkám z Tesca za rovnakú, ak nie vyššiu cenu hotový balzam na oko. Nad vajciami je creme fraiche- u nás stojí toľko, ako keby cestoval z Francúzska prvou triedou. Tu ho majú v každom markete a stojí okolo 50 centov. A vôbec, všetky výrobky podobného charakteru sú tu lacnejšie a kvalitnejšie- pravidelne tu kupujem 500g mascarpone (na cheesecake- áno, je to zvrhlé, thank you, captain obvious!). Pol kila tohto tučného syra stojí toľko, čo u nás 250 gramov, teda 2,50. Rovnako sa oplatia aj maslá (nie sú veľmi chutné, ale ozajstné maslo na pečenie za 1,20 je jednoducho dobrá ponuka). 

Tip č. 4: Nepotraviny

V Hoferi si kupujem odličovacie obrúsky, silónky, výborné burgenlandské víno (na varenie) za tri eurá, pracie prášky aj zubnú pastu. Prášok skutočne perie (oproti tým našim sračkám je to nebe a dudy!), zubná pasta chutí lepšie a dlhšie vydrží, silónky za pár centov vydržia viac, ako iba jeden pobyt v práčke. Nerada to hovorím, ale ak máte radi mrazené pizze a iné polotovary, kúpte ich radšej tu ako v domovine. V šunkovej pizzi je totiž aj nejaká šunka a v rybích prstoch sú skutočné ryby. To sa v našich končinách len tak nevidí. Ešte aj tá diétna saláma, z ktorej sa robí vlašský šalát,  má 85% mäsa!!! toľko nemá ani tesco value kráľovská šunka premium.

Za tento článok by mi mal niekto zaplatiť, takéto PR im nespraví hocikto. 

Ohodnoťte článok
(19 hlasov)

3 komentáre(ov)

 • Ivana

  Presne tak, Adush, Merkur je tiež famózny a zastavujeme sa tam pri každom výjazde do handrovej dediny :) Ale Hainburg mám doslova za chalupou, takže tam idem aj dvakrát do mesiaca. A ani nie tak za cenami, ako za kvalitou, ktorá je tam neporovnateľná. Potraviny a výrobky, ktoré by som si tu na Slovensku nekúpila, lebo im neverím, si tam kúpim bez problémov.

  Report
  napísal Ivana Comment Link
 • Adusha

  a aj napr. burrata mozzarella je tam k dispozícii ako štandardný tovar, v BA nám ňou ohkajú v špecializovaných predajňach a achkajú, keď im príde na sklad pár kusov ;) No a ako spomínaš, konzervy s paradajkami, cícerom, olivové oleje, všetko oveľa kvalitnejšie a vo veľa prípadoch o dosť lacnejšie...

  Report
  napísal Adusha Comment Link
 • Adusha

  Ivka, odporúčam zájsť trochu ďalej a navštíviť potraviny Merkur kúsok za handrovou dedinou, kam chodí pol slovenska. My chodíme kúsok ďalej, za delikatesmi do Merkuru v Neusiedl am See. Raj na zemi! A tipy: zelenina a ovocie, ktoré u nás zvyčajne nezoženieš, neporovnateľne lacnejší značkový alkohol všetkého druhu, syry od výmyslu, údeniny, prísady exotických kuchýň, mäso a samozrejme, ako spomínaš - mliečne výrobky - šľahačka minimálne 36 percentná, creme fraiche za srandovnú cenu, mascarpone, philadephia, úžasný hummus z chladiaceho boxu (zvyčajne si ho robím, ale ten ich je boží - najmä verzia s citrónom a koriandrom)... a takto by som mohla pokračovať... je to skratka raj :-)

  Report
  napísal Adusha Comment Link

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Júl 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Login or Register