Menu
Tablet menu

Ako nakupovať potraviny "ve slevě" Featured

Neviem, či to vôbec poznáte, ale ja na tom doslova fičím- v každom väčšom obchode majú niečo ako "bargain box", tovar, ktorému sa o pár dní alebo hodín končí záruka a je minimálne o polovicu lacnejší. Niektorí z nás majú príjemné skúsenosti s takýmto nakupovaním, iní zase nie. Tajomstvo je totiž v tom, čo kupujete.
 
 
Čo sa oplatí
Syry a trvanlivé výrobky sú jednoznačne na vrchole rebríčka obľúbenosti zľavnených produktov. Pri trvanlivých potravinách je dôvod jednoduchý- častokrát vydržia dlhšie, než uvádza výrobca. Môže sa vám podariť kúpiť napr. ryžu na risotto za cenu obyčajnej ryže. Takisto konzervy- rajčiny, tuniaky, whatever.
Syry sú zvláštny prípad, najmä tie z kategórie zrejúcich. Tieto treba nechať dobre odležať, než naberú tú správnu konzistenciu a smrádeček- camembert, brie, niva, dokonca aj bryndza- toto všetko je jedlé, až keď prejde procesom zrenia. Máme teda dve možnosti: kúpiť si syr a počkať si na dátum jeho minimálnej spotreby; alebo si ho kúpiť už vyzretý a o polovicu lacnejšie. Ja si pravidelne kupujem syry s bielou plesňou alebo olomoucké syrečky- takto zľavnené. Raz sa mi dokonca podarilo vymáknuť štvrťkilový parmezán zlacnený z 15 Eur na tri. Neni o čom...
Pozor by som si ale dala na polotvrdý syr typu ementál, alebo korbáčiky. Na tom už môže byť pleseň, ale nie taká, akú uvítame na gorgonzole.
 
 
Čomu sa vyhýbať
Všetky tresky a iné haluze obsahujúce majonézu treba radšej obísť, najmä ak vonku zúri leto. Stačí pár hodín v teple a už sa v šaláte kotí salmonela. To isté platí pri mäse, dvojnásobne pri mäse mletom a trojnásobne pri marinovanom. Zákusky sú tá istá kategória, pokojne môžu byť pokazené už pred záručnou lehotou. Pečivo by som tiež nebrala, veď starého chleba na hrianky sa doma vždy nájde dosť. Ak však plánujete nejakú toastovú žúrku, tak prosím. Ale bacha na pleseň, pečko zo všetkých strán poobzerajte.
A nakoniec, o takých blbostiach ako vegety a polotovary sa nemá cenu ani rozpisovať. Nech to tam radšej zhnije (i keď pri tom množstve konzervantov pochybujem).
 
Ak máte akékoľvek pochybnosti, či si zľavnený výrobok kúpite, alebo nie, radšej ho odložte nazad. Radšej hamovať, ako banovať.
Ohodnoťte článok
(0 hlasov)

Zanechajte komentár

návrat hore

Foodspot na hladatrecepty.sk

Top kulinárske blogy
« Jún 2018 »
Po Ut St Št Pi So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Login or Register